а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генетика

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33128
Наука за развитокот на организмите, наследувањето на определени особини и нивната променливост.
Англиски: genetics
Употреба: Биологија , Медицина
Примери:
Хумана генетика
Изведенки
генетички прид.
генетичкиот
генетски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК