а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерички

генеричкиот
Вид збор: Придавка
1. Што има особини на цела група.
Англиски: generic
Употреба: Медицина
Примери:
генерички лекови
2. заеднички, општ
Англиски: generic
Употреба: Лингвистика
Примери:
генерички термин за пченица и ориз
Клучни културолошки и генерички аспекти на неговото творештво.
Изведенки
1. генеричен прид.
2. генерички прил.
генеричкиот
3. генеричност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК