а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерира

генерираат, генерирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10926
Создава, раѓа, предизвикува.
Англиски: generate
Примери:
Војната генерира чувство на страв кај луѓето.
Изведенки
генерирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК