а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерација

мн. генерации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1241
поколение, потомство
Англиски: generation Албански: gjeneratë, brez
Примери:
Секоја година по една генерација момчиња и девојки се разделува од ученичката клупа.
Изведенки
генерациски прид.
генерацискиот
Пример: генерациски јаз
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК