а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генератор

мн. генератори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13914
1. Апарат, машина што ја претвора механичката во електрична енергија.
Англиски: generator Албански: gjenerator
Употреба: Технологија
Примери:
Во фабриката работеа три генератори.
2. Произведувач, творец.
Англиски: creator Албански: gjenerator, kreator
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој беше генератор на новите правци во уметноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК