а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генеза

мн. генези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10251
зачеток, настанување, потекло
Англиски: genesis
Примери:
Таму лежеше генезата на проблемот.