а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гезме

мн. гезмиња
Вид збор: Именка, среден род
веселба, шетање
Англиски: party Турски: gezme
Употреба: Разговорно
Примери:
Ајде да направиме едно гезме.