а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаќи

гаќите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 2374
Долна облека, обично од памук, за долниот дел од телото, со или без ногавици.
Англиски: underpants
Примери:
Човекот на себе имаше само кошула, гаќи и нови опинци.
Ги наполни гаќите / Му се тресат гаќите - се исплаши.
Уште не знае гаќите да си ги врзе - премлад е за некоја работа.
Газ и гаќи/Учкур и гаќи - многу блиски пријатели што се постојано заедно.
Изведенки
гаќички само мн.
дем.