а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаќарко

мн. гаќарковци
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек облечен само во гаќи.
Албански: brekëxhi
Употреба: Иронично
Примери:
Летно време сите беа гаќарковци.
2. Незрел или премлад човек.
Албански: i pa pjekur, ende me brekë
Употреба: Иронично
Примери:
Тој гаќарко ли мене ќе ми кажува?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК