а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаќарест

гаќарестиот
Вид збор: Придавка
1. За гулаб, кокошка - што е со долги пердуви на нозете.
Употреба: Зоологија
Примери:
Главата ја имаше кренато невообичаено високо како гаќарест петел.
2. Што е лесно облечен.
Примери:
Некои од нив немаа време да си ги облечат фустаните, та така гаќарести се дереа на бината.