а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајтанџија

мн. гајтанџии
Вид збор: Именка, машки род
Изработувач на гајтани.
Примери:
Татко му го научи на занаетот и сега работи гајтанџија.
Изведенки
гајтанџиски прид.
гајтанџискиот
Пример: гајтанџиски занает