а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајтанлија

Вид збор: Придавка
1. Опшиен со гајтан.
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Елек гајтанлија.
2. Што има форма на гајтан.
Примери:
Веѓи гајтанлии.