а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаѓа

гаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Нишани, стрела, пука, цели во мета со огнено оружје или со некаков предмет.
Англиски: shoot
Примери:
Сите наредени, еден по еден, гаѓаа во метата.
Го гаѓаа песот со камења.
Изведенки
гаѓање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи