а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаѓач

мн. гаѓачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што гаѓа.
Англиски: shot, marksman
Примери:
Тој добро нишанеше и беше најдобар гаѓач од војниците.
Изведенки
гаѓачки прид.
гаѓачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи