а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаф

мн. гафови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29901
Голема грешка; глупава, нетактична, невнимателна постапка.
Англиски: gaffe
Примери:
Тогаш нарави еден од најголемите гафови во својата политичка кариера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК