а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гатне

гатнат; гатки, гатнете; гатнав, гатнаа; гатнал; гатнат; (ќе) гатнев, (ќе) гатнеа; (ќе) гатнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53076
загатне, навести
Англиски: announce
Примери:
Ги гатна работите и ништо понатаму не кажа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК