а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гата

гатаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16720
Прорекнува судбина, гледа.
Англиски: tell fortunes, prophesy
Примери:
Отиде да му гатаат на карти.
Изведенки
гатање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК