а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гатанка

мн. гатанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15389
Краток опис на предмет, појава, суштество со цел да се разоткрие.
Англиски: puzzle
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК