а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаталец

мн. гаталци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25486
Човек што гата.
Англиски: fortune teller
Примери:
Беше како гаталец кога чита судбина од дланка.
Изрази
Не прашај гаталец, а прашај паталец - прашај го тој што искусил.
Изведенки
1. гаталка ж.
мн. гаталки
2. гаталечки прид.
гаталечкиот