а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гас-маска

мн. гас-маски
Вид збор: Именка, женски род
Специјална маска за заштита од отровни гасови.
Англиски: gas mask
FlexiMac
 менување на македонски глаголи