а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гастроном

мн. гастрономи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50006
Добар познавач на храната и на начините на нејзиното подготвување.
Англиски: chef Албански: gastronom
Употреба: Гастрономија