а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гастарбајтер

мн. гастарбајтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29401
работник во странство
Англиски: immigrant worker Германски: Gastarbeiter Албански: gastarbajter, punëtorë mysafir
Употреба: Економија
Примери:
За Божик сите гастарбајтери се враќаа дома.
Изведенки
1. гастарбајтерка ж.
мн. гастарбајтерки
2. гастарбајтерство ср.
(едн.)
Пример: Значи, станува збор за класично гастарбајтерство.
3. гастарбајтерски прид.
гастарбајтерскиот
Пример: гастарбајтерски дознаки