а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гасовод

мн. гасоводи
Вид збор: Именка, машки род
Направа за спроведување гас.
Англиски: pipeline
Употреба: Технологија
Примери:
Гасоводот ќе покаже дали Македонија ќе се приклучи кон ЕУ или кон Русија.
Со цел да се постигне енергетска безбедност на Европската унија, треба да се изгради мрежата на гасоводот „Јужен коридор“, изјави новиот европски комесар за енергетика.
Изведенки
гасоводен прид.
гасоводни
Пример: гасоводна мрежа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи