а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаси

гасат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да престане да гори или да свети.
Англиски: extinguish Албански: shuaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Огнот полека се гасеше.
2. заоѓа
Албански: perëndoj
Примери:
На запад се гасеше сонцето.
Изведенки
гасење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи