а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гасифицира

гасифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Гради инфраструктура за снабдување на индустријата и домаќинствата со гас.
Употреба: Технологија
Примери:
За два месеци граѓаните на Куманово ќе можат да се гасифицираат.
Ќе се гасифицираат 26 општини, а меѓу нив и Прилеп.
Изведенки
гасифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи