а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гасификација

(едн.) гасификацијата
Вид збор: Именка, женски род
Изградба на инфраструктура за снабдување на индустријата и домаќинствата со гас.
Англиски: natural gas supply
Употреба: Технологија
Примери:
Градот ќе добие гасификација, што ќе значи 40 проценти поевтина енергија.
гасификација на општините
FlexiMac
 менување на македонски глаголи