а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гасеничар

мн. гасеничари
Вид збор: Именка, машки род
Трактор или машина што се движи на гасеници.
Англиски: tracked vehicle
Употреба: Технологија
Примери:
Гасеничарот ораше и ја подготвуваше земјата за садење пченка.
Изведенки
гасеничарски прид.
гасеничарскиот
Пример: гасеничарско возило
FlexiMac
 менување на македонски глаголи