а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гасеница

мн. гасеници
Вид збор: Именка, женски род
1. Ларва на пеперутка.
Англиски: caterpillar Албански: vemzë
Употреба: Зоологија
2. Метална лента составена од плочки поврзани во вид на синџир која ги поврзува тркалата на тенк, трактор и сл.
Англиски: armor chain Албански: sinxhirë i mjeteve të blinduara
Употреба: Воен термин , Технологија
Изведенки
1. гасениче ср.
мн. гасеничиња
дем.
2. гасеничка ж.
мн. гасенички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи