а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарнитура

мн. гарнитури
Вид збор: Именка, женски род
1. Повеќе предмети што прават една целина.
Англиски: set Албански: garniturë, komplet, takëm
Примери:
Гарнитура за седење.
2. Група луѓе на позиција.
Албански: garniturë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше сменета целата гарнитура што беше на власт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи