а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарнир

мн. гарнири
Вид збор: Именка, машки род
Додаток од зелечук кон главното јадење од месо или од риба.
Англиски: side dish Албански: garnir, garniturë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Со месото имаше богат гарнир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи