а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарнира

гарнираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Дополнува, украсува порција со месо или риба со разни додатоци од зеленчук и сл.
Англиски: decorate Германски: garnieren Албански: dekoroj
Употреба: Гастрономија
2. Дополнува, украсува нешто.
Англиски: decorate Германски: garnieren Албански: dekoroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога раскажуваше, настаните ги гарнираше за да бидат поинтересни.
Изведенки
гарнирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи