а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарнизон

мн. гарнизони
Вид збор: Именка, машки род
Дел од војска сместен на едно место заради обука или обезбедување.
Англиски: garrison
Употреба: Воен термин
Примери:
Целиот гарнизон се преместуваше на друго место.
Изведенки
гарнизонски прид.
гарнизонскиот
Пример: гарнизонско место
FlexiMac
 менување на македонски глаголи