а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гареж

Вид збор: Именка, машки род
Остаток од согорување.
Англиски: grime Српски: гареж
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Веднаш се започна со отстранувањето на пустошот што го остави огнот: гламносани греди, камења, плочи, гареж, уништен инвентар и друго, а потоа започна обновата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи