а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гард

Вид збор: Именка, машки род
Одбранбена положба во одредени спортови.
Англиски: guard
Употреба: Спорт
Примери:
Боксерот зазеде цврст гард.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи