а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гардист

мн. гардисти
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на гарда.
Англиски: guardsman
Употреба: Воен термин
Примери:
Гардистите стоеја покрај претседателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи