а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гардеробер

мн. гардеробери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи во гардероба.
Англиски: checkroom attendant
Примери:
Му го подаде палтото на гардероберот.
Изведенки
гардероберка ж.
мн. гардероберки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи