а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарда

мн. гарди
Вид збор: Именка, женски род
1. Лична стража, одбрани војници што го чуваат претседателот на државата, кралот и сл.
Англиски: Guards Албански: gardë
Употреба: Воен термин
Примери:
Почесна гарда.
Кралска гарда.
2. Група, друштво, обично во изразот „Стара гарда“.
Англиски: Old Guard Албански: gardë e vjetër
Употреба: Преносно значење
Изведенки
гардиски прид.
гардискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи