а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галски

мн. галскиот
Вид збор: Придавка
1. француски
Англиски: gallic
Примери:
галски петел
2. Што се однесува на Галите.
Англиски: gallic
Употреба: Историја
Примери:
галски племиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи