а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галош

мн. галоши
Вид збор: Именка, машки род
Плитки обувки за кал и за снег, направени од гума, што можат да се носат и преку други обувки.
Англиски: galoshes
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи