а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галоп

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид брзо коњско трчање со скокови.
Англиски: gallop Албански: vrapim
Примери:
Ќоњаникот го потера коњот во галоп.
2. Вид стар балски танц, брза полка.
Англиски: gallop Албански: vallzim
Примери:
Оркестарот засвире галоп и сите станаа.
3. Прави нешто, се движи многу брзо.
Англиски: gallop Албански: rrëfen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето му правеше галоп во градите.
Изведенки
галопски прид.
галопскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи