а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галопира

галопираат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За коњ - трча во галоп, трча брзо со скокови.
Англиски: gallop Албански: galopoj, ngutem
Примери:
Коњите галопира.
2. Прави нешто, се движи многу брзо.
Англиски: gallop Албански: galopoj, ngutem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Светов галопира кон пропаст.
Изведенки
галопирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи