а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галон

мн. галони
Вид збор: Именка, машки род
1. Англиска мерка за течност.
Англиски: galon Албански: gallon
Употреба: Физика
2. Сад за течност.
Англиски: bottle Албански: gallon, bocë
Примери:
Го испија целиот галон со вино.
Изведенки
галонче ср.
мн. галончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи