а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галне

галнат
Вид збор: Глагол, свршен
Кратко помилува.
Англиски: caress
Примери:
Само го гална по образот и си замина.
Изведенки
1. галнува несв.
галнуваат
2. галнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи