а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галија

мн. галии
Вид збор: Именка, женски род
Едреник, голем старовремски брод што плови со помош на весла и едра.
Англиски: galley
Употреба: Историја
Примери:
Виде галии со полни едра и со развиорени знамиња.
галија со робови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи