а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галицизам

мн. галицизми
Вид збор: Именка, машки род
Особеност на францускиот јазик; збор или јазична конструкција карактеристична за францускиот јазик, а преземена во друг јазик.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Во одделни словенски јазици се затврдени извесни галицизми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи