а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галиматијас

мн. галиматијаси
Вид збор: Именка, машки род
Нејасен говор или писмен состав полн со бесмислици.
Англиски: nonsense
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Текстот беше вистински галиматијас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи