а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галениче

мн. галеничиња
Вид збор: Именка, среден род
1. галеник
Албански: përkëdhelës
Употреба: Деминутив
2. За животно -домашен љубимец.
Англиски: pet Албански: manar
Примери:
Дома децата си чуваа две галеничиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи