а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галеж

мн. галежи
Вид збор: Именка, машки род
милување, мазнење, нежно допирање
Англиски: caress
Примери:
Трепереше од неговиот галеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи