а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галеб

мн. галеби
Вид збор: Именка, машки род
Вид птица, обично со бела боја, што живее покрај вода.
Латински: Larus Англиски: gull
Примери:
Ниско над сините бранови летаа галебите, бели како некогаш, кога ги видов прв пат.
Изведенки
галепче ср.
мн. галепчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи