а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галваноскоп

мн. галваноскопи
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за идентификување на галванска струја.
Англиски: galvanoscope Албански: galvanoskop
Употреба: Физика